שבת קודש שבת קודש הגדרה של מושג שבת שבת קודש

לקישורים נוספים...
אור רבינו
בס"ד
                          שבת!!!  

יום שבת הוא היום השביעי בשבוע; ובשם זה הוא נזכר לראשונה בסיום סיפור הבריאה בספר בראשית (פרק ב פס' 2): "ויוכל אלוהים ביום השביעי מלאכתו אשר עשה, וישבות ביום השביעי מכל מלאכתו אשר עשה". בסיום סיפור הבריאה מסופר כי ביום השביעי אלוהים שָׁבַת מכל מלאכתו וכי הוא בירך את היום השביעי וגם קידש אותו. היום השביעי נקרא לראשונה בשֵם "שבת" בספר שמות (פרק ט"ז פס' 25) "כי שבת היום לה'".

למספר שבע ביהדות יש משמעות מיוחדת.

על-פי המסורת היהודית, השבת היא חלק מבריאת העולם, ומכל המועדים והחגים - רק השבת נזכרת בעשרת הדיברות. הדיבר הרביעי עוסק בשבת והוא פותח במילים: "זכור את יום השבת לקדשו…" (ספר שמות פרק כ פס' 7). לַשַׁבָּת מקום מרכזי בספרי המקרא, והיא נזכרת לא רק בתורה - אלא כמעט בכל 24 ספרי התנ"ך.

המילה "שבת" במקרא נגזרת מן הפועל לשבות שפירושו  - לא לעשות, להפסיק לעבוד. עם זאת, להפסקת המלאכה יש במקרא גם משמעות של מנוחה, כמו שכתוב בספר שמות: "ויניח ה' ביום השביעי".
למילה שבת יש במקרא כמה פירושים:
א. היום השביעי בשבוע - הוא יום השבת.
ב. השבוע כולו, כמו שכתוב בספר ויקרא (פרק כ"ג פס' 16-15) - "שבע שבתות", והכוונה לשבעה שבועות.
ג. שנת השמיטה, השנה השביעית, נקראת "שבת" - מתוך הקבלה ליום השביעי, הוא יום השבת.


המילה שבתון מופיעה גם היא בלשון המקרא, ופירושה: יום של מנוחה ושביתה, הימנעות מכל עבודה הצירוף שבת שבתון הוא הכפלה של המילה שבת לצורך הדגשה; צירוף זה נזכר במקרא ככינוי לשבת עצמה, ליום הכיפורים ולשנת השמיטה.

סעודות השבת

על-פי המסורת נוהגים לאכול בשבת שלוש סעודות - סעודה אחת בליל שבת ושתי סעודות במשך היום: סעודת צהריים מוקדמת אחרי תפילת הבוקר, וסעודה אחרונה לפנות ערב, לפני השקיעה. שתי סעודות השבת הראשונות - הסעודה בליל שבת וזו שביום שבת בצהריים - כוללות קידוש על היין; ובכל אחת משלוש סעודות השבת שמים על השולחן "לחם מִשְׁנֶה" - שתי חלות לשבת. דגים ובשר הם חלק מן התפריט המסורתי לשבת, ועל אלה נוספים, כאמור, היין והחלה. עם זאת, יש לעדות השונות מאכלים מיוחדים לשבת - כל עדה והמאכלים המיוחדים לה.

נרות שבת

על-פי המסורת, הדלקת נרות בשבת היא מצווה של האישה, אֵם המשפחה, אך בהיעדרה כל אחד מבני הבית מדליק את הנרות. וכך פסק רמב"ם) -  רבנו משה בן מימון) "ואחד אנשים ואחד נשים - חייבים להיות בבתיהם נר דלוק בשבת; ואפילו אין לו מה יאכל בשבת" -,שואל … שמן ומדליק את הנר, שזה בכלל עונג שבת".

הדלקת אש

"לא תבערו אש בכל מושבותיכם" (שמות פרק לה- פסוק ג')

קיים איסור על הדלקת אש בשבת, מכיוון שכאשר מדליקים אש זה סימן על עבודה, וזה הוא האיסור!
הוספת תגובה

חשבון משתמש
שלום אורח/ת

התחבר | משתמש חדש
שבת קודש