שבת קודש שבת קודש יום ההילולה של רבי מאיר הוא י"ד באיירו שבת קודש

לקישורים נוספים...
אור רבינו

טבריה, כזכור, היא אחת מארבע הערים הקדושות בארץ ישראל, ועל כן לא חסרים בה קברות צדיקים, ואפשר גם לפקוד את קברי מייסדי תנועת העבודה על שפת הכינרת

צבי גילת פורסם:  15.03.01, 14:24  

רבי מאיר בעל הנס  


יום ההילולה של רבי מאיר הוא י"ד באייר, אבל המקום הומה כל ימות השנה. קברו של רבי מאיר בעל הנס, הסמוך לחמי טבריה, הוא, ככל הידוע, אחד מאתרי הקבורה המפורסמים ביותר בעולם היהודי. יהודים עולים אל הקבר הזה מאות בשנים, וכמו בין יהודים - מחלוקות קשות בין אשכנזים לספרדים התעוררו סביב השליטה בקבר, ובייחוד סביב השליטה בסכומי הכסף העצומים של "קופת רבי מאיר בעל הנס", קופה שהסתובבה בכל הגלויות ופרנסה לא רק את יהודי טבריה, אלא תקופה מסוימת את היישוב היהודי בירושלים ובחברון גם כן. הפתרון כיום הוא שלקבר יש שתי כיפות - הכיפה הכחולה מציינת את בית הכנסת האשכנזי והכיפה הלבנה מציינת את בית הכנסת הספרדי.

אבל הצדיק העניו והצנוע הזה שייך לכולם, ומעניין שאחת התכונות הנודעות הקשורות ברבי מאיר היתה נכונותו למחול על כבודו למען השכנת שלום בית (יש כמה אגדות סביב העניין הזה).

הוא היה תלמידו המובחר של רבי עקיבא ונשא לאשה את בתו של התנא חנינא בן תרדיון, שהיה אחד מ"עשרת הרוגי מלכות", ברוריה. על מוצאו ידוע שהיה גר, מצאצאיו של נירון קיסר.

רבי מאיר הוא מגדולי חכמי התלמוד, ומקובל כי כל משנה שאין מצוין בה מי אמר אותה היא ממנו. אבל רוב הבאים להשתטח על קברו אינם באים ללמוד משניות דווקא - מיוחס לרבי מאיר שאמר כי מי שיטהר עצמו מכל חטא וישמור את פיו - רבי מאיר יהיה עימו בכל מקום. מול הנדר הזה, מאמינים באים לנדור את נדריהם שלהם, לפזר צדקה ולבקש.

ברחבי אתר הקבר, ובעיקר סמוך לציון קברו, יש אינספור של פתקאות בקשה: מבקשים מהנוכחים שיתפללו על בריאותם, פרנסתם, שחרורם מהכלא, זיווגם ופרי בטנם של אנשים אלמונים שהשאירו שם את שמם. הרבה נודרים צדקה, והמהדירים נודרים לשיפוץ וקיום האתר עצמו - משום כך זהו אחד האתרים הגדולים ביותר, ומפואר יחסית לאחרים. מי שמבקש, מצרף גם את הנוסח "אלוה דמאיר, ענני". האגדה מספרת כי זה מה שהבטיח כסגולה רבי מאיר לחייל רומאי, שאותו שיחד כדי שיעזור לו לשחרר את אשתו, שהיתה כלואה בידי הרומאים. החייל, לפי האגדה, נתפס, נדון לתלייה, וכשהתפלל את הנוסח הזה קרס עמוד התלייה.

השתטחות על קברו מועילה לשלום בית, לזיווגים ולילדים, וגם למציאת אבידות - מי שנותן צדקה על קברו, מובטח ל שאבידתו תימצא. שתדעו.

סביב אתר הקבר מוכרים מים קדושים, נרות, שמן זית (שעלול להתגלות בבית כסתם שמן), ואף כי יש שם קיוסק קטן, אין צורך לדאוג למזונות - אם אתם רעבים, תמיד יהיו שם אנשים שיזמינו אתכם לסעודת מצווה או לקידוש על כוס יין.כתובות אינטרנט נלוות:
יום ההילולה של רבי מאיר הוא י"ד באייר


הוספת תגובה

חשבון משתמש
שלום אורח/ת

התחבר | משתמש חדש
שבת קודש